вівторок, 18 січня 2022 р.

Всесвітній день снігу в бібілотеці

 






Сніг – біле природне диво. Витончені сніжинки, сріблястий іній, пухнасті замети – сніг буває різним, але він завжди викликає подив, відчуття чистоти, створює атмосферу казки та відчуття радості. Та, мабуть, найбільше люблять сніг діти та люди, які займаються зимовими видами спорту. Щоб таких ставало більше, а особливо для залучення дітей до зимового спорту, Міжнародна федерація лижного спорту започаткувала свято – Всесвітній день снігу. Його відзначають щорічно в третю неділю січня. Цього року Всесвітній день снігу припадає на 16 січня.

Сніг здавна сприймався людьми як справжнє диво. До наших днів дійшли старовинні міфи  й перекази про це природне явище. За однією з найкрасивіших легенд, ми завдячуємо появою снігу ангелам, що колись повстали проти Бога. Переможені в нерівній битві, ангели падали й втрачали піря зі своїх крил, і воно покривало землю білим килимом. Відтоді в світі зявився сніг і літо почало змінюватися зимою.

Сніг - це не що інше, як замерзла вода. Однак у такому разі, чому ж він не схожий на кригу? Справа в тому, що сніжинки насправді складаються з маленьких кристаликів льоду, і оскільки світло відбивається від їх численних граней, сніжинки здаються білими, а не прозорими. Сніг утворюється при замерзанні водяної пари, що міститься в атмосфері. Спочатку з'являються крихітні кристалики, чисті та прозорі. Наслідуючи повітряні течії, вони переміщаються в повітрі в усіх напрямках. Поступово, ці кристали «приклеюються» один до одного, поки їх не набереться сотня або навіть більше. Коли розміри крижинок, що змерзли, виявляються досить великими, вони починають повільно опускатися до землі. Ці скупчення крижинок ми і називаємо сніжинками.

1. Як відомо, сніг не лягатиме по всій земній кулі, тому що природа подбала про температурні умови деяких країн. Саме тому більша половина людей, яка населяє нашу планету, за своє життя не бачили сніг у живу. Хіба що по фотографії або побували в снігових країнах.

2. З усього снігу, що випав на всій земній кулі, не знайдеться жодної сніжинки, що повторюється по структурі!

3. Сніжинки на 95% складаються із повітря. Саме тому вони падають дуже повільно, зі швидкістю 0.9км/год.

4. Чому сніг білий? Бо сніг має у своїй структурі повітря. При цьому всілякі промені світла просто відбиваються від межі кристалів льоду з повітрям і розсіюються.

5. Коли сніжинка падає у воду, вона видає високочастотний звук, який не вловлюється людиною, але, за словами вчених, дуже не подобається рибному населенню річки.

6. Сніг, в нормальних умовах, тане за температури 0 градусів Цельсія. Однак значний об'єм снігу може випаруватися за мінусової температури, минаючи перетворення в рідку фазу. Цей процес відбувається, коли сонячні промені потрапляють на сніг.

7. У зимову пору року сніг відбиває від Землі до 90% сонячних променів, направляючи їх знову у космос. Тим не даючи Землі прогрітися.

10. Приблизно при температурі нижче -2-5 градусів Цельсія при ходьбі по снігу чути скрип. І що морозніша температура, то сильніше чути цей скрип. І на це є дві причини: по-перше звук з'являється при ламані кристалів снігу, по-друге при ковзанні кристалів один про одного під тиском, що створюється вами.

10. За всю історію була засвідчена найбільша сніжинка у всьому світі. Під час снігопаду в 1987 році 28 січня у Форт-Кої (Монтана, США) знайдена сніжинка мала діаметр 38 см. І це при тому, що звичайні сніжинки в середньому мають діаметр 5 мм.

  У Японії є музей сніжинок

Його на острові Хоккайдо відкрив учений Накая Укітіро. Зали унікального у своєму роді музею були обладнані у снігових печерах. Крім виставкових залів, де можна розглянути макрознімки сніжинок та дізнатися про цікаві факти про сніг, у музеї є концертний зал, в якому регулярно відбуваються виступи відомих артистів.

  Будинки зі снігу дуже теплі

Сніг – чудовий утеплювач. Снігові хатини - голку, зимові житла ескімосів, можна вважати одними з найбільш енергоефективних будівель. Коли зовні -45 °С, температура в голку може досягати +15 °С. При цьому природним джерелом тепла є самі мешканці хатини.

  Існує фобія снігу

Вона називається хіонофобія. Це страх снігу або хуртовини. У гострій формі хіонофобія зустрічається досить рідко і є наслідком обморожень, травм чи катастроф, пов'язаних зі снігом чи льодом. Але певні елементи хіонофобії можна спостерігати і у цілком здорових людей. Наприклад, під час снігопадів людина може відчувати надмірну тривогу, побоюючись аварій чи нещасних випадків.

Провести день снігу можна різними способами : покататися на лижах, санчатах, або просто вийти на вулицю, щоб порадіти снігу і просто повеселитися на свіжому повітрі. Сніг дає можливість зліпити снігову бабу. До речі, якщо збереться дружня компанія, то можна навіть влаштувати конкурс – чия снігова баба виявиться креативнішою, або разом зліпити величезного сніговика. Такі спільні заняття не лише зблизять друзів, а й подарують чудові спогади на все життя. А маленькі читачки Заводської публічної бібліотеки провели свято створюючи красу – сніжинки, використавши при цьому всю свою фантазію і креативність. Бо кожна сніжинка неповторна і гарна по своєму. В кожного вона вийшла неповторна і залишила приємні спогади та подарувала гарний настрій.